Implementacja ownCloud – Projekt GanGan
Narastająca potrzeba wymiany dużych plików z partnerami wymusiła wdrożenie serwera głównie wymiany plików ale także po trochu serwera pracy grupowej.
Szybki przegląd dostępnych open sourcowych narzędzi tego typu dał wynik w postaci ownCloud hostowany na swoim serwerze. Dodatkowym atrybutem posiadania tego „u siebie” jest możliwość integracji z Active Directory czyli przysłowiowej „domeny windows”. Aby nie zajmować się składaniem osobnej maszyny szybko postawiłem wirtualną i rozpocząłem instalację. Nic szczególnego do momentu próby integracji z AD. Po drugim podejściu stwierdziłem, że coś jest nie tak z pluginem. Zgodnie z oczekiwaniami plugin miał błąd i po poprawce:Configuration nagle OK !
Teraz jak się zalogować?
Na pierwszy rzut oka sprawa prosta. Windows dopuszcza domena\useraname lub [email protected] No to lecimy [email protected] domena\administrator i ….. bez szans. Zobaczmy samo administrator….. działa. Fajnie więc dalej Czechowski.Paweł i …. klapa. Częstym problemem na styku WIN-Linux są polskie litery więc zamieńmy je na bezogonkowe i … działa.
Praktyczne wskazówki:
– na katalog główny owncloud wybierz miejsce na LVM i użyj takiego systemu plików, który pozwoli na rozszerzanie partycji online
– użyj SSL. Nawet samodzielnie podpisany certyfikat zapewni Ci przesyłanie szyfrowane haseł (uważaj na HeartBleed).
– zadaj sobie trud poszukania w internecie owncloud apk i bez problemu go znajdziesz. Wtedy urządzenia z Androidem na pokładzie zyskają dostęp do Twojej chmury.
– sprawdź apps.owncloud.com może nie będziesz musiał czego pisać samodzielnie bo już jest.
– monitoruj prace serwera i odpowiednio do obciążenia wyposażaj go w zasoby (virtual)
– jeśli konto w domenie ma wymuszoną zmianie hasła po zalogowaniu to taki user nie zaloguje się do owncloud