_dude_wyr

Gościu pokaż mi schemat sieci… Dude show me network diagram

Swego czasu szukając czegoś prostego do podstawowej analizy sieci oraz monitorowania jej w czasie rzeczywistym trafiłem na litewskie narzędzie The Dude. Początkowe przerażenie związane z wyglądem aplikacji szybko ustąpiło zaskoczeniu. I to sporemu zaskoczeniu. Oprogramowanie pozwala na skanowanie całych sieci, podsieci, pojedynczych hostów, a nawet obciążenia łącz.

dudeEkran przedstawiający schemat sieci.

snmp-traEkran przedstawiający obciążenie sieci (pobieranie o prędkości 682Mbps z serwera plików).

 Definiowalne ramy czasowe dbają o to aby prezentowany schemat sieci był zawsze aktualny. Aktualizacja obejmuje obecność hosta w sieci oraz działanie usług na hoście. Usługi działające na danej maszynie mogą być automatycznie wykryte bądź ręcznie zdefiniowane. Pozwala to na kontrolę nad maszynami świadczącymi konkretne usługi.  dude_uslugi

Ekran przedstawiający usługi sieciowe linuksowego serwera plików.

Kolejną ciekawostką jest implementacja SNMP pozwalająca na „zaglądanie do środka” hostów niejako bez konieczności instalowania oprogramowania klienckiego. Czy będziesz z tego korzystał czy nie to inna sprawa. Dookoła wszędzie głosy że SNMP niebezpieczne, że sieć się zapycha, że trapy nie działają tak jak trzeba. Wg mnie jeśli się zadba o to aby urządzenia akceptowały SNMP tylko od hosta agenta dude (można rozdzielić agenta zbierającego dane od aplikacji pobierającej dane od klienta), oraz zadba o hasła to nie powinno być problemów z bezpieczeństwem.

SNMPEkran przedstawiający statusy interfejsów sieciowych przełącznika.

Co ciekawe parametry pobierane z SNMP oraz router OS (mikrotik) są dostępne w formie szybkich raportów dostępnych jedyni po najechaniu myszą na monitorowanego hosta. Bez wchodzenia głębiej pozwala znaleźć problematyczną usługę bądź opóźnienia w działaniu.

 qrepEkran przedstawiający szybki raport hosta.

 

Program sam w sobie bardzo prosty i intuicyjny. Bardzo szybko można go personalizować pod swoje potrzeby. Powiadomienia oraz zachowanie programu na wypadek konkretnych zadań można bez problemu konfigurować. Jedynym minusem jest to, że przy całkowicie automatycznej pracy (autowykrywanie połączeń sieciowych) ma problemy z przypisaniem hostów do konkretnych gniazd w przełączniku. Powyższy problem dotyczy głównie przełączników niezarządzanych (to chyba jasne dlaczego).

Link do strony pobierania: http://www.mikrotik.com/thedude